Ashburn, United States
-5°
Понеділок, 17 січня 2022,

Коронавірус - не єдина пандемія на сьогодні? Факти від ВООЗ

Побачили помилку -- виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter

Про те, як:

  • Класичне визначення пандемії дозволяє, що відбувається вона щороку
  • Окрім коронавірусу у світі найбільш смертельними є туберкульоз, респіраторні та гострі кишкові інфекції
  • Ці хвороби поширені не лише у бідних країнах - респіраторні інфекції надалі є однією з найбільш поширених причин смерті

Де це?

  • Азія
  • Африка
  • Україна

Деталі:

Медійний простір та майже усі світові лідери стурбовані і зосереджені виключно на коронавірусі і з огляду на це може сформуватися враження, що це єдина та найбільш небезпечна інфекція на сьогодні. Саме тому, посилаючись на офіційні дані ВООЗ ми розповімо вам про старі інфекції, смертність від яких і сьогодні є в десятки разів вищою, проте які не є пандемією.

Що вважається пандемією?

Класичне визначення від ВООЗ тлумачить, що пандемія – це епідемія, що виникає у всьому світі або на дуже великій території, перетинає міжнародні кордони і зазвичай вражає велику кількість людей. Класичне визначення не вдається у деталі стосовно імунітету населення, вірусології чи ступеня тяжкості захворювання. Бюлетень ВООЗ пояснює, що згідно з цим визначенням, можна сказати, що у світі щороку відбувається пандемія. Такими були чума, грип, холера чи “іспанка”.

Від яких інфекцій вмирає найбільше людей?

Covid-19 безперечно є чимось новим для світової медицини з огляду на те, як він швидко та легко поширюється, а також з огляду на його здатність мутувати. Страх перед чимось новим, з одного боку, є причиною того, що до інфекції прикута дослівно уся увага світової спільноти. Це, з рештою, не змінює факту, що паралельно із цим у світі продовжують розвиватися інші хвороби.

Станом на 2016 рік серед найголовніших причин смерті у світі були не тільки ішемічна хвороба серця чи рак, але й респіраторні інфекції нижніх дихальних шляхів, туберкульоз та гострі кишкові інфекції. Розгляньмо їх детальніше.

Гострі респіраторні інфекції

Гострі респіраторні інфекції (ГРІ) – найбільш поширені інфекційні хвороби, що вражають усі вікові групи населення. Експерти ВООЗ відзначають, що ця найпоширеніша в людській популяції група хвороб в останні роки має постійну тенденцію до збільшення. Інфекції цього типу розвиваються переважно у легенях і характеризуються кашлем з мокротою, задишкою, важкістю дихання. Відповідно, до таких зараховують тяжкі форми грипу. У 2016 році від цього типу інфекцій загинуло 3 мільйони осіб.

Говорячи конкретно про грип, слід зазначити, що за даними Національного Інституту Здоров’я США, у 2019 році від нього померло 389,000 осіб, а 67% померлих – люди у віці 65+. Чому це не оголошується пандемією – тому що такою ВООЗ не вважає сезонні епідемії, до яких зараховують цей тип інфекції. З рештою, це не змінює кількості померлих і поширеність хвороби.

Туберкульоз

За 2018 рік від туберкульозу у світі померло 1,5 мільйони осіб, а перехворіло понад 10 мільйонів. Відсоток смертності від нього складає, відповідно, 15%. Варто, однак, зауважити, що найбільші рівні поширення хвороби зафіксовані у африканських країнах.

В Україні за 2017 рік від хвороби померло 27121 особи. Тут, однак, варто зауважити, що захворюваність на туберкульоз постійно знижується (на 40% за період 2008-2018) враховувати, що групами ризику є не пенсіонери, а ВІЛ – інфіковані особи, особи без визначеного місця проживання, непрацююче населення працездатного віку та чоловіки віком 35-64 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СТРИМАТИ ТА ЗУПИНИТИ КОРОНАВІРУС: ЯК ЦЕ РОБИТЬ ПОЛЬЩА

Гострі кишкові інфекції

Сальмонеліоз, діарея – від цих і інших ГКІ у 2017 році померло 1,4 мільйони людей. Кожна дев’ята дитина вмирає від ГКІ, а 2195 дітей вмирає від цих інфекцій щодня. Близько 88% випадків смерті від ГКІ пов’язані з забрудненою водою, недостатньою санітарією та поганою гігієною. Абсолютна більшість хворих зафіксовано у Африці та Південній Азії.

З огляду на те, що всі вказані вище хвороби вже давно відомі і більш-менш знаходяться під контролем (смертність від більшості з них поступово знижується), світові медичні установи продовжують займатися ними, але зараз кидають більше сил на боротьбу з коронавірусом, аби загальмувати його поширення і аби  його розмахи не досягнули рівня цих хвороб, що вимірюються у сотнях тисяч померлих.

Хворіють і вмирають тільки бідні?

Помітним є те, як сильно рівень життя впливає на ризик захворювання на щось дійсно небезпечне. За даними ВООЗ, у країнах з низьким рівнем життя до найбільш смертельних хвороб зараховують ВІЛ/СНІД, респіраторні інфекції, ГКІ, малярію та туберкульоз. Смертність від цих хвороб серед таких країн становить від 30 до 75 осіб на 100,000 населення.

У країнах середнього та високого рівня життя до найбільш смертельних хвороб – серед тих, що передаються – залишаються тільки гострі респіраторні інфекції нижніх дихальних шляхів – від них смертність складає приблизно 40 осіб на 100,000 населення. Виходить, у розвинених країнах небезпечних інфекцій набагато менше, проте від старих і відомих хвороб продовжують вмирати сотні тисяч.

Отже, порівнюючи офіційні дані, незмінним залишається той факт, що від інших інфекцій люди помирають набагато частіше, ніж від коронавірусу і тим більше – коронавірус не є єдиною актуальною інфекцією на світі. Не можна, однак, зневажати заходами безпеки, карантину та гігієни, бо це як раз і може призвести до того, що Covid-19 стане так само летальним, як і вказані вище хвороби.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: КОРОНОВІРУСНА ЕПОПЕЯ В УКРАЇНІ: ВІД НАДЗВИЧАЙНОГО СТАНУ ДО УЗУРПАЦІЇ ВЛАДИ

Найцікавіше - Аналітика

Стримати та зупинити коронавірус: як це робить Польща

Ніхто не може знати, якою є реальна кількість заражених, адже рахують тільки тих, кого виявили. Натомість не можна чекати, доки...
Аналітика
Влада

Ніколи не вір комуністам: Китай з самого початку замовчує справжню кількість жертв від Covid-19

Думка про те, що "треба боротися з коронавірусом, як китайці", останнім часом стало досить поширеною, проте ґрунтується вона на сприйнятті...
Аналітика
Звичаї
Медіа
Наука та Технології

Кернес люто воює за проспект імені ката Жукова - чи найважливіша це проблема Харкова?

Вже майже рік у Харкові триває війна за проспект, котрий законно носить ім'я генерала Григоренка.  Влада міста, порушуючи законодавство, намагається...
Аналітика

Частина 2: Маніпуляції та брехня у “розслідуванні” Лукаш та Портнова щодо Небесної сотні

Продовжуючи викривати брехню соратників Януковича, які спокійно зараз діють в українському інформаційному просторі, ми розповімо про те, як Лукаш та...
Аналітика
Україна

Аналіз брехні та маніпуляцій у “розслідуванні” Лукаш та Портнова щодо Небесної сотні

За шість років після Революції Гідності більшість вбивств на Майдані лишилися нерозслідуваними. Цим вдало скористалися колишні регіонали, що успішно повернулися...
Аналітика

Міністр вирішування власних проблем: чи заслуговано Зеленський залишив Авакова на посаді?

В українському уряді днями відбулися так звані кадрові чистки, котрі спричинені недостатньою ефективністю роботи, адже велику долю здобутків міністрів президент...
Аналітика

Нові домовленості у Мінську: визнання окупаційних адміністрацій і винесена за дужки російська агресія

13 березня тижневик "Дзеркало тижня" із посиланням на власні джерела, опублікував протокол засідання Тристоронньої контактної групи (ТКГ) у Мінську від...
Аналітика

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: